29 gru 2011
12345 (5 głosów, średnia: 3,20 z 5)
Loading...Loading...

Jak wybrać pralkę?

Wiele osób stojąc przed wyborem pralki, ma dość duży problem. Wybór jest na tyle szeroki, że można zagubić się w parametrach i dodatkowych funkcjach, jakie oferują nam producenci. Należy jednak pamiętać nie o najnowocześniejszych technologiach, a o podstawowych parametrach.

Po pierwsze, bardzo ważna jest wielkość bębna. Jeśli pralkę kupuje osoba samotna, nie powinna inwestować w ogromne urządzenie, które przeznaczone jest głównie dla dużych rodzin. Bardzo ważny jest też sposób załadunku – urządzenia mogą mieć ładowanie od góry lub od frontu. Rozwiązanie z ładowaniem od frontu wykorzystuje się zwłaszcza w dużych łazienkach, gdzie wielkość pralki nie ma znaczenia. Natomiast w pomieszczeniach małych zaleca się umieszczenie pralki małej i wąskiej, a właśnie takie są pralki z ładowaniem od góry. Przed zakupem pralki powinno się także dokonać pomiarów pomieszczenia, w którym ją ustawimy – później łatwiej będzie porównać wymiary pralek. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest prędkość obrotowa wirówki. Może mieć ona do 600 do 2000obr./min., więc może znacznie się różnić. Należy pamiętać, że im wyższe będą obroty, tym krótsze i suchsze będzie pranie. Jeśli więc zależy nam na krótkim czasie trwania cyklu, zaleca się zakup pralki z większymi obrotami. Istotną kwestią jest również poziom hałasu – pralki mogą emitować dźwięki głośne i ciche, a każdy model posiada podaną ilość decybeli. Im lepszy model pralki, tym skuteczniejsze wytłumienie silnika i bębna, a więc tych elementów, które podczas wirowania są najgłośniejsze.

Jeśli jednak nie przeszkadzają nam dźwięki produkowane przez pralkę, nie należy przepłacać tylko ze względu na urządzenie pracujące niewiele ciszej. Niezmiernie ważnym parametrem, który niejednokrotnie decyduje o ostatecznym wyborze, jest zużycie prądu. Pralka jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym domu, dlatego też może pochłaniać aż 20% udziału w rocznym zużyciu prądu. To zestawienie doskonale obrazuje, iż zakup nieekonomicznej pralki wiąże się z dużymi wydatkami na rachunki. Wybierając pralkę, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną – najwyższą efektywnością cieszy się klasa A, a współczesne technologie umożliwiają zakup pralki nawet o klasie A+++. Najmniejszą klasą jest klasa G. Kolejną właściwością jest zużycie wody – w nowoczesnych pralkach wynosi od 39 do 59 litrów. Jest to parametr, który wraz ze zużyciem prądu znacząco wpływa na wysokość naszych rachunków, dlatego jest bardzo istotny.

Podsumowując, zakup pralki nie jest najprostszym zadaniem i na pewno musi być wcześniej dokładnie przemyślany.

Napisz opinię

O blogu

Blog Wyprani.pl prezentuje recenzje, opinie, oceny i testy pralek.
Na blogu publikowane są recenzje mojego autorstwa, oraz gościnne recenzje autorstwa moich znajomych, przyjaciół oraz klientów.
Zapraszam do oceniania wybranych pralek, oraz do pisania opinii z ich użytkowania.